logo

reklam

AYASOFYA-İ KEBİR CAMI-İ ŞERİFİ CUMA NAMAZIYLA İBADETE AÇILDI

ayasofyaacilis-galeri-_1_

 

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 86 yıl sonra kılınan Cuma namazıyla ibadete açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve çok sayıda davetli ile vatandaşlar Cuma namazına katıldı.

 

İstanbul’un fethine kadar 916 yıl kilise, 1453’ten 1934’te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanılan ve 86 yıl müze olarak hizmet veren Ayasofya, kılınan Cuma namazıyla ibadete açıldı.

 

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ndeki ilk Cuma namazına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, siyaset dünyasından çok sayıda davetli ile vatandaşlar katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada 350 bin kişinin namaz kıldığını belirtti.

 

Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile başlayan açılış programında Cumhurbaşkanı Erdoğan, cami içerisinde Kur’an-ı Kerim okudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatiha suresini ve Bakara suresinin ilk 5 ayetini okurken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş program sonunda dua etti.

 

Duaların ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nin 4 minaresinden 4 müezzinle ezan okundu. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş,  ilk Cuma namazını kıldırdı ve hutbe okudu.

 

Tarihi günde, Valilik koordinasyonunda tüm tedbirlerin alındığı Ayasofya Camii ve çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarının tamamı doldu.

 

Cuma namazı sonrası dezenfektan işlemleri tamamlanan cami içerisine vatandaşlar, sağlık tedbirlerine uyarak kontrollü bir şekilde ve gruplar halinde alınmaya başlandı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ