logo

reklam

ÇANAKKALE SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ BU YIL DA KARTAL’DA

 

 

Kartal Belediyesi, Çanakkale Zaferi’nin 102. yılında bir kez daha Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor.

ÇANAKKALE SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ BU YIL DA KARTAL_DA (11)

Kartal Belediyesi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekolojik Pazar Etkinlik Çadırı’nda ziyarete açtığı ‘Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi’ni vatandaşlar ve öğrencileri, ziyaret etmeye başladı. Çanakkale Savaşı’nda kullanılan mühimmat, askeri teçhizat, kişisel eşyalar ve daha pek çok malzeme ve belgeyi içeren sergide, panolar aracılığı ile bilgi de veriliyor. Mart ayı boyunca ziyarete açık kalacak müzede sıhhiye çadırı, maket mezar taşları ve kuru ekmek ile dönemin savaş koşulları da canlandırılıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünde açılan müzeyi bu yıl da binlerce vatandaşın ve öğrencinin gezmesi bekleniyor.

Ziyaretin ilk gününde Kartal Esentepe Bedri Rahmi Eyüboğlu İlkokulu öğrencileri ve öğretm enleri tarafından gezilen müze, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Öğretmenleri ile birlikte müzeyi ziyaret eden öğrenciler, görevlilerden müze hakkında bilgi alarak Çanakkale savaş tarihine ışık tutan 102 yıl öncesine ait nadide savaş eserlerini de yerinde görmüş oldu. Müze yetkililerinden Türk askerlerinin zor şartlarda vatanı nasıl savundukları, canlarını nasıl feda ettikleri, bugün bu topraklarda rahat ve refah içinde yaşanıyorsa bunu Çanakkale’de şehit düşen ecdadımıza borçlu olduğumuzu dinleyen öğrencilerin duygu dolu anlar yaşadığı gözlerden kaçmadı. Çanakkale Savaşı’nın onurlu mücadelesini anlatan, askerlere ait eşyaları, cephe önü ve arkasındaki mühimmat, askeri teçhizat, kişisel eşyalar ve daha pek çok malzeme ve belgeyi içeren savaş malzemelerinin sergilendiği müzeyi gezen öğrenciler, 102 yıl öncÇANAKKALE SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ BU YIL DA KARTAL_DA (4)eki Çanakkale deniz ve kara savaşlarının tarihine ışık tutan izlere de tanıklık etti. Ayrıca geçen yıl müzeyi gezerek savaş malzemeleri ve görsellerden etkilenen gazi ve şehit çocuklarının Çanakkale savaşını anlatan resimleri de müzede sergileniyor.

Çanakkale Savaş Malzemeleri Müzesi; hafta içi 09.00 – 18.00, hafta sonu ise 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

ÇANAKKALE SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ BU YIL DA KARTAL_DA (19)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇANAKKALE SAVAŞ MALZEMELERİ MÜZESİ BU YIL DA KARTAL_DA (17)

Share
1555 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ