logo

KARTAL’A HİZMET İÇİN  BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TALİBİM

Ak Parti Kartal Belediye Başkan Aday Adayı Temel YAZ ile bir röportaj gerçekleştirdik. Temel YAZ röportajda çarpıcı konulara deyindi.

Temel Bey  kendinizi kısaca tanıtırmısınız?

1970 yılında Bayburt’ta doğdum. 44 yıldan beri Kartal da yaşıyorum. Mimar olarak iş hayatına atıldım. Madencilik ve inşaat taahhüt işleri ile uğraşıyorum.Evli ve üç çocuk babasıyım.

Siyasi geçmişini hakkında kısaca bilgi verirmisiniz?

Siyaset hayatın her aşamasında var olan bir gerçek. Demokrasilerde hizmet etmek için bir anahtardır siyaset .Üniversite yıllarımda sandık kurularak seçimle işbaşına gelen Öğrenci Konseyinde görev aldım. İlk siyaset tecrübeleri için başlangıç adımları idi bunlar.

Rahmetli kurucu ilçe başkanımız Hasan Altuntaş beyefendinin 2003 yılında Ak parti nin  ilk kongresinde seçilerek Arge Birim Başkanlığı göreviyle siyaset hayatına girdim. 2004 Yerel Seçimlerinde Belediye Meclis Üyesi olarak seçildikten sonra İstanbul Büyükşehir Meclisinde 4 yıl İmar Komisyonu Üyesi olarak görev aldım. Kartal Belediyedinde imar komisyon başkanlığı ve üyeliklerinde bulundum. 2009 yılı yerel seçimlerinde tekrar belediye meclis Üyesi seçilerek Grup başkanvekiliği görevini yapmaya çalıştım. 2011 yılında ilçe yönetimine davet edildim.İlçe teşkilat başkanı olarak  Mart 2014 yılı yerel seçimlerine kadar partime ikinci bir kulvarda da hizmet ettim. Seçim Koordinasyon Başkanı olarak yerel seçimlere hazırlandık. 2014 Mart Yerel Seçimlerinde 1. Sıradan meclis Üyesi olarak tekrar halkımıza hizmet etme şansı buldum. Halen İstanbul Büyükşehir Meclis Üyesi olarak aynı zaman da Kentsel Yenileme Komisyon Başkanvekilliği görevini yürüttüm. Türkiye Belediyeler Birliği ile Marmara Belediyeler Birliği meclis Üyesi olarak İstanbul’u temsil ediyorum. Aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümen Üyesi   olarak 2016-2017 yıllarında 2 yıl görev yaptım.

Kartal da ise Ak parti Meclis Grup Başkan Vekilliği görevini üstlenerek 10 yıldır mecliste Kartal halkının haklarını savunmanın ve partimizi temsil etmenin onurunu meclis Üyesi 16 dava Arkadaşımla beraber yaşıyorum.

Ak Parti Belediyecilik deyince ne anlamalıyız?Ak Parti belediyeciliginden bize bahsedermisiniz?

Bu sorunun getirdiği cevabı Türkiye 16 yıldır başı dik bir şekilde yaşamaktadır. Ak parti döneminde yapılanları anlatmak için uzun bir nefese ihtiyacımız var. İdeolojilerin esir aldığı, hizmetin öncelik olmadığı bir belediye anlayışından kurtulan Türkiye Ak parti ile çığır açmıştır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemdeki yönetim anlayışı ile vücut bulan Ak parti belediyeciliği Türkiye’nin her noktasında hizmet olarak vatandaşa dönmüştür.  Ak parti,  İki binli yılların başından beri Türk Milletinin destansı hikayesi yeniden yazmaktadır. Ak partinin belediyeciliği bu anlayışın vatandaşa bakan yüzüdür.

İbb meclis üyemizssiniz İbb nin Kartal’a yaptığı yatırımları bize anlatırmısınız.?

Kartal’ın meclis Üyesi olarak  diğer meclis üyelerimizle birlikte Büyükşehir ayağında  hizmet ve yatırımları Kartal’a getirtmenin çabası içindeyiz.

İstanbul Büyükşehir  Belediyesi Kartala son 15 yılda Toplam  2 milyar TL  geçen hizmet yatırımı yapmıştır. Başlıcalarını sizinle paylaşmak gerekirse öncelik ulaşım olacaktır elbette. Ulaşımda Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımı olan Kartal – Kadıköy Metrosu hizmete açıldı. Ayrıca şu an itibariyle  4,5 km’lik Kartal – Kaynarca Metro Hattı’nı 2016 yılınını sonunda hizmete alındı. 3 km’lik Kartal – D-100 Havaray Hattı’nı planladık. Kartal’a 12,4 km yeni yol kazandırdık. 8 adet köprü ve kavsak ile bağlantı yollarını hizmete açıldı. Kaplama, yama ve onarım çalışmalarında 358 bin 463 ton asfalt kullanıldı. İlçede 3 yeni otoparkı hizmete aldık. 7 yeni otopark daha yapmayı planladık. Halkımız için 18’i Kartal sahilinde toplam 26 yeni parkı hizmete açıldı.Kartal halkı için Bülent Ecevit Kültür Merkezi’ni inşa ettik. Kartal’da 2 yeni kütüphane açtık. Kartal Cevizli ISMEK Kütüphanesi’ni kurduk. 3 bin 267 kişiye 34 bin 54 kez evde sağlık hizmeti verdik. Kartal Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi ile Kartal Psikolojik Danışmanlık Merkezi’ni açtık. Kadın ve aile sağlığı konusunda 50 bin 528 kişiye 299 bin 827 kez hizmet verdik. Kadın Koordinasyon Merkezimiz  hizmet veriyor. Kartal Yakacık’ta Beşir Akınal Huzurevi’ni açtık. Kartal Dragos Sosyal Tesisleri’ni hizmete açtık. Kartal Hasan Doğan Spor Kompleksi’ni açtık. Bulvarspor Futbol Sahalarını tamamladık. İlçemizdeki 5 okulumuza kapalı spor salonu kazandırdık. 3 Bilgi Evi’nde  69 bilgisayar ile hizmet veriyoruz. İlçedeki ISMEK Kurs Merkezi sayımızı 8’e çıkardık.  Kartala yeni bir İtfaiye İstasyonu kazandırdık. Halihazırda Minibüs caddesi,  Üsküdar caddesi, Köroğlu caddesi , Çanakkale Caddesi, , Oruç Reis sokakta kaldırım ve tretuvar çalışmaları bitti. Yapılan bu caddelerin bazılarının Kartal Belediyesinin sorumluluğu altında olduğunu belirtmek gerekir. Kartal Merkezdeki Çeçenistan Parkını yenileme çalışması da Büyükşehir belediyesinin Kartal daki son yatırımlarından örneklerdir. Yukarı Mahallede İşitme Engellilere yönelik kompleks inşaatı bitti sayılır. Son olarak önemli bir sorun olduğu için ifade ediyorum. Yakacık Yeni ve Hürriyet Mahallesinde tapu verme işlemleri de encümende devam etmektedir.

 

Kartal deyince aklınıza ne geliyor ?

10 yıl önceki Kartalla bugünkü kartal arasında ne gibi farklar var ?

Bu iki sorunuza birlikte cevap vereyim müsaadenizle. Kartala baktığımızda çocukluk yıllarımdaki Kartalın görünümü geliyor aklıma. O yaşlarda ki saflığımızla Kartalın o yıllardaki saflığı da birbirine benziyor aslında.

Coğrafi sınırlarla adeta kabuğuna çekilen bir Kartal var karşımızda.Kartal Anadolu yakasının Merkezi olmaya namzet bir kent olduğu düşüncesindeyim. Bunun da ehil insanların elinde olması halinde başarılı olunacağı kanaatindeyim.

Ne var ki Ak kadroların geçmiş yıllarda yaptığı hizmet ve yatırımların dışında mirasyedi gibi davranan bir belediye Yönetimi ile karşı karşıyayız.

Kartal da şu an özel sektör inşaat yatırımları hariç Kartal Belediyesinin hiç bir yatırımı istenilen seviyenin çok altında. 500 milyona yaklaşan bir borç sarmalı içinde hizmet beklemek çok safiyane olur.  Prefabrik kreşleri , günümüz çağında vizyon proje gibi sunmak aklımızla alay etmek gibi bir şey.

Tepki çeken onlarca heykeli yapmak hizmet bekleyen Kartallıya haksızlıktır. Modern kültür merkezleri yerine bu hizmetleri  yıllardır Kartalın göbeğinde branda çadırda vermek ancak CHP belediyesine yakışır.

Şu an, hizmet etme düşüncesinden çok;  tek taraflı ideolojilere hapis olmuş paradoks fikirlere sahip idareciler ile yerinde sayacağımız kesindir.

 

 

 

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ