logo

16 Ağustos 2018

OBEZİTE VE SAĞLIKLI BESLENME KONULU TOPLANTI  PENDİK’TE YAPILDI

 

Pendik Şifa Hastanesi’nde çalışmakta olan Beslenme ve Diyet Uzmanı Burcu Şen Pendikli mutlu anneler işbirliğiyle danışanlarıyla birlikte şölen tadınla bir kahvaltı etkinliği düzenledi.

Etkinliğe ilgi büyüktü. Yüksek katılımla gerçekleşen organizasyonda;  Obezite ve sağlıklı beslenmeden bahsedildi.  Bu tarz etkinlikleri gelenekselleştireceğini belirten Diyetisyen Burcu Şen katılan katılamayıp gönlü burada olan tüm danışanlarına sevgilerini iletti.

Vücutta sağlığı bozacak ölçüde aşırı ve anormal yağ birikmesiyle oluşan obezitenin en büyük nedeninin vücut için ihtiyaç olandan daha fazla ve büyük ölçüde tüketimden kaynaklandığının üstünde duruldu.

Uzun bir süreçte ortaya çıktığı gibi tedavisi de uzun zaman gerektirdiğini,  herkesin metabolizma hızının farklı olduğunu ve oluşturulan sağlıklı beslenme programının kişiye özel olduğunun altı çizildi.

DİYETİSYEN BURCU ŞEN’İN SAĞLIKLI BESLENME TÜYOLARI

Sağlıklı Beslenme programında Doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında ilk adımın size en kolay gelen adımdan başlanması  ve sonrasında devamlılığın sağlanması gerekir.  Bu alışkanlığın kazanılmasında sabırlı olmak gerektiğini 100 metre koşusu olarak değil de, uzun sürecek bir maraton olarak düşünülmelidir.

Bilinçsizce yapılan diyetler sağlık üzerine kalıcı hasarlar bırakabilir. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmektir.  Hedef;  kısa sürede çok hızlı kilo vermek değil uzun vadede sağlıklı kilo kaybetmek ve ulaşılan ağırlığı korumaktır.

Problemin nereden olduğunu belirleyerek enerji yoğunluğu az yiyecek ve içeceklerin tüketiminin artırılması, enerji yoğunluğu fazla olan yiyeceklerin azaltılması gerekir,

Neden yediğinize dikkat edin. Acıktığınız için mi yalnızlıktan mı, depresyondan mı yiyorsunuz farkına varılmalıdır.

Porsiyon miktarını ayarlayın. Daha fazla posalı ve lifli gıdalarım tüketimini arttırmalıdır.

Yavaş yavaş yemek yemeliyiz.  Eğer hızlı bir şekilde fazla tüketim yapılıyorsa uzun süre aç kalmış olup kan şekerinizde dalgalanmalar yaşanmış olabilir, ya da öğün atlanması yapılmış olabilir.

Aç olmadığınız halde sizde yeme isteği uyandıran çevresel faktörlerin farkına varmayı ve onları kontrol etmek öğrenilmelidir.

Unutmayalım, Her madde toksindir, Toksin ile toksin olmayanı birbirinden ayıran dozdur dedi

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ