logo

reklam

PENDİK’İN İMAR VE MÜLKİYET SORUNLARINI BİZ BİTİRECEĞİZ

 

İmar planlarını yeniden ele alarak, yapılan bütün haksız uygulamaları kökten yok edeceğiz. Tüm mahallelerde kentsel dönüşümün önünü açmak için arsaların emsal değerlerini arttıracağız”

Seçilmesi halinde öncelikli olarak gündemine

3İmar ve mülkiyet sorunlarını almayı planlayan  Millet İttifakı Pendik Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Usta net konuştu: “Ben, mülkiyet hakkını imar durumunu çok önemsiyorum.

Bu hakkı nüfus cüzdanı kadar önemli ve değerli kabul ediyorum. 25 yıldır, Pendikli hemşerilerimizin ne mülkiyet, ne tapu sorunun çözülebilmiş, ne de imar sorunları önemsenmiştir. Gelir gelmez yapacağımız ilk şey 1 yıl içerisinde Pendik’te hem mülkiyet sorununu çözeceğim; hem de 31 mahallede Kartal’da olduğu gibi emsal oranlarını asgari düzeyde artıracağım. Pendik’te modern bir yapılanmanın ve kentsel dönüşüm olarak yerinde dönüşümün de önünü açacağım.”

Gazetemize Pendik’teki imar çarpıklığı ile ilgili açıklamalarda bunun Mehmet Salih Usta şöyle konuştu:

PENDİK’TE İMAR ve MÜLKİYET SORUNLARINI BİZ BİTİRECEĞİZ

Pendik’te imar sorununa son vereceğiz. İmar planlarını yeniden ele alarak, yapılan bütün haksız uygulamaları kökten yok edeceğiz. Tapu sorunu yüzünden evinden olma korkusuyla yaşayan Pendikliler artık rahat uyuyacak. DOP payından arsa üretip satmayacağız. Sosyal donatıya ne gitmişse onu keseceğiz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ve EMSAL DEĞERLERİ

Tüm mahallelerde kentsel dönüşümün önünü açmak için arsaların emsal değerlerini arttıracağız. Bu konuda eşitlik ve adalet ilkesinden asla

ödün vermeden, “insan kayırma” yapmadan bulacağımız çözümlerle bütün Pendik halkı rahatlayacak. Pendik hak ettiği refah seviyesine ulaşırken dokusuyla, sahip olduğu değerlerle ön plana çıkacak.

Hızlı tren, havaalanı, denize yakınlık gibi üstün avantajlarını bir türlü kullanamamış, nefes almayan bir ilçe olmaktan kurtarıp  yaşayan bir Pendik’i hayata geçireceğiz. Bu dönüşüm yolundaki büyük engelleri yıkmak,  dokuyu koruyarak yenilenmek ve bunu yaparken de halkın ihtiyaçlarına göre bir imar planı oluşturmak en önemli hedefimiz.

Pendik’te çelişkili bir imar var. Kayırmaya yönelik, kendinden olmayanı dışlayanbu sistemi kırmazsak mutlu ve huzurlu bir Pendik ancak hayal olarak kalacak. Buna son vererek, herkesi aynı şartlarda, eşitlik ilkesi altında gözeterek bu çelişkiyi sona erdireceğiz.

İMAR PLANLAMA BİLGİ OFİSİ

“İmar Planlama Bilgi Ofisi” aracılığıyla mahalle sakinlerinin görüşü alınarak imar planları yeniden revize edilecektir. Pendik 700 bin nüfusu, 36 mahallesi ile Türkiye’nin en büyük onuncu ilçesidir. Pendik’imiz uluslararası havalimanı, Teknopark, marina, YHT ve metro hatlarıyla devasa bir yerleşim merkezidir. Ancak, bu kadar büyük ve gelişmiş   olan ilçemizde yüzbinlere hemşerimiz hala imar ve mülkiyet sorunlarıyla boğuşmaktadır.

İlçemizin imar planlarının önemli bir kısmı ya bitirilememiş ya da bitirilen imar planları yeni yeni mağduriyetler oluşturmuştur. Pendik’teki kentsel dönüşüm planları, mahallelinin görüşleri alınmadan hazırlandığı için mutlak başarısızlığa uğramıştır.

-İMARA YÖNELİK PROJELER

Yönetimimizde tapu ve mülkiyet sorunu çözülecektir.

  • Yerinde dönüşüm ilkesi çerçevesinde herkes bulunduğu yerde binasını yenileme hakkına sahip olacaktır. Kimse yerinden edilmeyecektir.
  • Mevcut belediye yönetiminin ilan ettiği ve vatandaşlarımız tarafından yüksek bulunan arsa tapusu birim fiyatları yasal sınırlar çerçevesinde yeni baştan en uygun şekilde hesaplanacaktır.
  • Mağduriyet yaratan mevcut imar planları revize edilecektir.
  • Bölgeler ve mahalleler arasındaki “emsal oranı adaletsizliği” yönetimimizce sona erdirilecektir.
  • Yönetimimizde belediyemize ait olan kamu arsalarının satışına son

verilecek, bu alanlar yeşil alan, park, eğitim, sağlık tesisi gibi kamusal işlemler için kullanılacaktır.

  • Sorunlu mahallelerdeki bölgelerin özelliği ve mevcut durumu göz

önüne alınarak sağlıklı bir dönüşüm için yeniden değerlendirilecektir.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ