logo

reklam

TGF 60.BAŞKANLAR KONSEYİ YAPILDI

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60.Başkanlar Konseyi tamamlandı. 8-9-10 Kasım tarihlerinde Alpi Diş hastanelerinin ana sponsorluğunda yapılan Konsey kapsamında gazetecilere ilk gün ‘Dijital Medya’ paneli düzenlendi. Konseyin ikinci gününde gazetecilere yemek verilirken, gazeteciler konseyin son gününde boğaz turu yaparak İstanbul boğazının keyfini çıkardı.

Alpi Diş Hastanelerinin ana sponsorluğunda, İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonunu 60.Başkanlar Konseyi Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirdi. Üç gün süren konseye Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından 100’ün üzerinde gazeteci ve Cemiyet başkanları katıldı.

Anadolu basının sorunlarından bahseden TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 150’nin üzerinde günlük gazetenin kapandığına, uydu bedelini ödeyemeyen yerel televizyonların ekranlarını karartmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Haftalık ve aylık çıkan değilleri hiç hesaba katmıyorum.Anadolu basını batıyor,Yerel basın bitiyor. Bitirilmek isteniyor” dedi.

Yıllardır yasal düzleme bekledikleri ancak siyaset kurumunun kendilerini dinlemediklerini söyleyen Karaca başta Ak Parti ve CHP olmak üzere TBMM grubu bulunan siyasi partileri göreve çağırarak yerel durumunun araştırılıp çözüm üretilmesini istedi. Cumhuriyet tarihinin her döneminde yaygın ve yerel basını iktidarların tehdidi altında görev altında yapmak zorunda kaldıklarını da dile getiren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, medyada gazeteci kökenli patronların giderek azaldığını dikkat çekerek ,’ Biz gazeteciliği etik kurallar içinde yapılmasını istiyoruz.İş adamları gazete patronu olabilir ancak gazeteler ihaleler için silah için kullanılmamalıdır.

 

DİJİTAL HABERCİLİK YASASI ÇIKMADI

İnternet yoluyla yayın yapan radyo ve televizyonlarla ilgili yönetmeliğin RTÜK kapsamı kapsamında çıkarıldığını söyleyen Karaca ,’Ancak dijital habercilik konusunda herhangi resmî yasa yıllardır çıkmadı buda doğal olarak merdiven altı internet haberciliğini doğurdu.Gazetecilikle ilgisi olmayan bu kişiler başta belediyeler olmak üzere herkesi  tehdit ederek gerçek gazetecileri de zor durumda bıkıyor ,’ dedi.
Karaca son olarak Hürriyet gazetesinde etik olmayan yönetimlerle işlerine son verilen gazetecilerin sayıları onbini aşan işsizler ordusuna katıldıklarını belirterek ‘Gazetecilere bu zulmü yapanları şiddetle kınıyorum diyerek’ sözünü tamamladı.

Ev sahibi İstanbul Avrasya gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak’da konuşmasında yerel basının yaşadığı sorunları dile getirdi.

 

İLK GÜN DİJİTAL MEDYA PANELİ 

TGF’nin İstanbul’daki 60. Başkanlar Konseyi toplantısı kapsamında ‘Dijital Medya’ paneli gerçekleştirildi. Panelde TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve konsey üyeleri basının sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdi. Kocaeli Üniversitesi Öğretim üyesi Dr. Aysel Çetinkaya da dijital medya konusunda  sunum yaparek gazetecileri bilgilendirdi.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Aysel Çetinkaya da panelde yaptığı konuşmada, gazetecilerin dijital medyayı bir tehlike değil fırsat olarak görmesi gerektiğini söyledi. Tüm dünyada dijital ve sosyal medya kullanımının her geçen gün artığına dikkat çeken Dr. Çetinkaya, “2018 yılında Türkiye’deki 41 gazetenin toplam tirajı 3 milyon iken, internet kullanıcı sayısı 22 milyon. Reklam yatırımları konusunda da dijital medyanın payı artarken, basının payı azalmaktadır. 2018 yılı itibariyle basının payı 780 milyon lira, dijital medyanın payı 2,3 milyar lira. Haberlerinizi Sosyal Medyadan Paylaşın Dünya genelinde sosyal medya kullanımının sürekli arttığını belirten Dr. Çetinkaya, gazetecilerin yaptıkları haberleri sosyal medyada kullanmaları gerektiğini ifade etti.

HABER BAŞLIKLARI MERAK UYANDIRMALI

Çetinkaya şöyle konuştu: “Türkiye’de 29 milyon Twitter, 51 milyon Facebook ve 33 milyon İnstagram kullanıcısı var. Dönemin iletişim aracı WhatsApp ile her gün 65 milyar mesaj gönderiliyor, 1 milyar ayrı grup var. Gazeteciler olarak bu platformlarda yer almamak eksiklik olur. Haberler sosyal medyada paylaşılmalı, anahtar kelimelerle daha fazla kitleye ulaşılmalı ve haber başlıklarıyla merak uyandırılmalıdır. Yeni dönemde gazeteci iş ilanları bile bütün medya araçlarını kullanmayı gerekli kılıyor.”

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ