logo

reklam

Tuzla Tapu Müdürlüğü Dolandırıcılığa dur dedi

 

Tuzla Tapu Dairesi Müdürlüğü son yılların en büyük dolandırıcılık olayını dikkatleri sayesinde ortaya çıkardı.

 

Tuzla’da meydana gelen ve şeytana papucunu ters giydirecek derecede güzel ve özenle planlanmış dolandırıcılık olayı Tapu Dairesi’nin dikkati sonucu gerçekleşemeden adaletin pençesine düştü.6

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir ihbar üzerine başlattıkları çalışma sonucu, Tuzla sahilde bulunan ve piyasa değeri 10 milyon lira olan arsanın biri kadın 2 kişi tarafından inşaat firmasına satılmak istendiğini belirledi.

Ekipler, firma yetkilileriyle sahte tapu ve nüfus cüzdanı üzerinden ön sözleşme yapan ve 1 milyon lira teminat alarak, devir işlemleri için Tuzla Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gelen zanlıları müdürlükte yakalayarak gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerin ardından ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamalarıyla adliyeye sevk edilen iki şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

TUZLA TAPU MÜDÜRLÜĞÜ KRİMİNAL GİBİ ÇALIŞIYOR

Kamuoyuna adını dolandırıcılara karşı yapılan başarılı operasyonla adını  duyuran Tuzla Tapu Müdürlüğünü ziyaret ederek   ‘i ziyaret  ettik. Tapu Dairelerinde meydana gelen ve vatandaşları çok yakından ilgilendiren dolandırıcılık olaylarını öğrenebilmek ve mağduriyetlerin meydana gelmemesi adına vatandaşları bilgilendirmek/bilinçlendirmek adına yaptığımız ziyaret’te başarılı çalışmaları ve son derece donanımlı ekibi ile dolandırıcıların korkulu rüyası haline gelen Tuzla Tapu Müdürü Murat Yiğit, çok önemli açıklamalarda bulunarak vatandaşları uyardı.

Yiğit gazetemize yaptığı açıklamada çok önemli bilgiler verirken, vatandaşların uyması gereken kuralları bir kez daha hatırlattı. Yiğit şunları söyledi:

“Müdürlük olarak yaptığımız her işlemde çok sıkı kontrol altında hizme7t yürütmekteyiz. Her işlem memur ve Müdür/Müdür yardımcısı kontrolü olmak üzere en az üç kez kontrolden geçmektedir.Vatandaşın mülkiyet hakkına herhangi bir zarar gelmemesi için her işlemde satıcının kimlik bilgileri kontrolü, imza kontrolü, mal sahibi fotoğraf karşılaştırılması ve vekaletli işlemlerde vekalet teyiti alınarak çok sıkı kontrol altında işlemler ifa edilerek herhangi bir sahtecilik olayının meydana gelmemesi için her türlü önlemi almıştır. Başarılı ve titiz çalışmalarımız neticesinde Müdürlüğümüzde işlem gerçekleşmeden, çetelerin sahtecilik girişimleri amaçlarına ulaşamadan yargıya intikal ettirilmiş bulunmakta olup, yargılanmaları devam etmektedir. Sahtecilik olaylarının karşı önlem almak açısından gerek vatandaşlarımızdan, gerek emlakcı ve müteahhitlerimizin yapmaları gereken mal sahiplerine kaparo vermeden yahut kat karşılığı sözleşme yapmadan evvel taşınmaz sahipleriyle beraber Müdürlüğümüze gelerek tapu kayıtlarını incelemelerini bilgi almalarını öneriyoruz.” dedi. Tuzla Tapu Müdürü Murat Yiğit ayrıca, mal sahiplerinin e-devlet şifresi alarak mevcut taşınmazlarını mutlaka arada bir kontrol etmelerini, yine aldıkları e-devlet hizmetinin sunduğu SMS hizmeti sayesinde cep telefonlarına taşınmazla ilgili herhangi bir hareket anında TAKBİS sistemi üzerinden direkt SMS bilgilendirme mesajı ile bilgilendirileceklerinden dolayı bununda sahtecilik önleme açısından önemli bir faktör olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatarak. Vatandaşların en ufak şüphelerinde dahi kendilerine başvurmaları gerektiğini” belirtti.

“Tapu Gibi Sağlam” deyiminin bir kere daha doğruluğunu kanıtlayan Tuzla Tapu Müdürlüğü personeline ve Müdürü Murat Yiğit’e gösterdikleri başarılı çalışmalardan ve dikkatlerinden dolayı teşekkür ederiz.

 

Etiketler: »
Share
5259 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ