logo

reklam

TUZLA’DAN ANADOLU’YA KÜLTÜRLER BULUŞMASINDA BİLECİKLİLER TEK YÜREK OLDU

 

Tuzla Belediyesi 8. Geleneksel Tuzla’dan Anadolu’ya Kültürler Buluşması’nda 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Bilecikliler Gecesi düzenlendi.

Tuzla Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bilecikliler Gecesi’nde misafirleri fuaye alanında Türk Devletleri bayrakları ile tarihe tanıklık etmiş ünlü kişiliklerin mizanseni karşıladı. Bilecikliler Gecesi’ne Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu,  Bozüyük Belediyesi Başkan Yardımcısı Rasim Keskin, AK Parti Tuzla İlçe Başkanı Suat Durak, MHP Tuzla İlçe Başkanı Erdem Doğruer, Tuzla Müftüsü Ali Erhun, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve hemşehri derneklerinin yöneticileri ile Bilecikliler katıldı.

BİLECİK; DİRİLİŞ, KURULUŞ VE KURTULUŞ’UN ŞEHRİDİR
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız’ın okunmasıyla başlayan gecede Fetih Mehter Takımı ihtişamlı gösterisi ve müzikleri ile gönülleri fethetti. Yöresel halk oyunları ekibi, zeybek oyunları ile göz doldurdu. Bilecik kimliğini ve kültürünü yansıtan halk oyunları ve müziklerden oluşan potpuri, hemşehrilerin memleket özleminin sesi oldu. Bilecik’i tanıtan slayt gösteriminin ardından selamlama konuşmasını Tuzla Bilecikliler Derneği Başkanı Efrayim Cavak yaptı. Cavak konuşmasında şunları söyledi. “ Tuzla Bilecikliler derneğimiz ve Tuzla Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz Bilecikliler gecesi programına teşriflerinizden dolayı herkese tek tek teşekkür ederim. Sizleri saygıyla selamlıyorum hoş geldiniz şeref verdiniz. Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun şehri, taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek Bilecik. Bilecik demek Şeyh Edebali demek.

Bilecik demek Dursun Fakıh demek. Bilecik demek Ertuğrul Gazi, Osman Gazi demek. Bilecik demek Osmanlı demek, Bilecik demek Mustafa Kemal Atatürk demek, Bilecik demek Türkiye demek…

 

Değerli misafirler konuşmama şeyh Edebali’nin birkaç nasihati ile devam etmek istiyorum.

“Ey Oğul

’Nereden Geldiğini Unutma Ki ‘

Nereye Gideceğini Unutmayasın

Ey Oğul!

Geçmişini İyi Bil Ki;

Geleceğe İyi Bakasın.’’

 

Değerli hemşerilerim Tuzlada Bilecikliler derneğimiz kurulalı iki yıl bile olmadı,  yeni kurulmamıza rağmen yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte hızlı bir ilerleme gösterdiğimizi düşünüyorum. Daha birçok eksikliğimizde vardır siz değerli hemşerilerimizin de ilgisiyle desteğiyle inşallah daha iyi bir hale gelecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken öncelikle Bilecikliler gecemize katkıları bulunan Tuzla, Bilecik, Bozüyük ve Söğüt Belediye başkanlarıma, STK başkanlarıma, yönetimleri ve üyelerine çok kıymetli Bilecikli hemşerilerime,  birbirinden değerli tüm misafirlerimize, teşriflerinden dolayı çok teşekkür ediyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum dedi.

Bilecikliler Dernek Başkanından sonra bir konuşma gerçekleştiren Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı şunları söyledi. “Bugün burayı şenlendiren ve asırlar öncesine götüren değerli Bilecikli hanımefendiler, beyefendiler hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Allah sizlerden razı olsun. Bilecik demek Türkiye demek bunun farkındayız. Mazisi ve bu günde vurmuş olduğu damga ile ülkemizin nereye gideceği konusunda yön veren Bilecikliler olarak sizlerle onur ve gurur duyuyoruz.

Şunu ifade etmek istiyorum biz burada konuğuz, bu programda sadece mekân sağlıyoruz. Emeği geçen herkese dernek başkanımızın şahsında, dernek yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Biz Tuzla’ da ödül alan projelere de imza attık.

Sağlık alanları, parklar ama her şey bir tarafa bırakıyorum. Gönül elleri gibi muhteşem bir proje de yaptık. Ama Tuzla çatısı altında birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu şu günlerde Tuzla’ da birlik ve beraberliği sağladık.

Geçmişten gelen gelenek görenek ve ananelerimizi yeni nesillere aktarabilmek için Derneklerle yapmış olduğumuz bu çalışmayı ayrı görüyorum ve çok önem veriyorum. Emeği geçen herkese ve sizlere yürekten teşekkür ediyorum.

Allah sizlerden razı olsun. Derneklere yer sağlamış ilk Belediye olarak sözümüzü tutmak için orada yeni yerlerle İnşallah Bileciklilere de hemşeriler dernekleri platformu ile Türkiye’nin en fonksiyonel parkı olan Şelale Park’ın içerisinde dilerim bu konuda da elimizden geleni yapacağız.

Yüreklerimizi tokuşturmak ve bundan sonra el ele, göz göze, diz dize sevinçlerimizi paylaşarak yüceltmek. Acılarımızı ve kederlerimizi azaltmak ve kederlerimizi dağıtmak için daha güzel günleri birlikte yakalaya bilmek için hep birlikte kenetlenip daha güzel günlere gideceğiz. Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum.

Bize bu geçmişten maziden bu güzel günlere efsaneleri yaşattıkları için çok teşekkür ediyoruz. Rabbime hamd ediyorum böyle aziz bir millete hizmet etme fırsatını verdiği için Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Bozmaya çalışanlara da fırsat vermesin inşaallah” dedi.

  Program sonrası Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcıya Bilecikliler Dernek Başkanı tarafından plaket taktim edildi. Gecede Irmak’ın okuduğu İstiklal Marşı ise duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu.

 

 

 

Share
1003 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ