logo

reklam

11 .11. DÜNYA BİLECİKLİLER GÜNÜ ÇEŞİTİLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

 

Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi, Bilecik Kent Konseyi ve Bilecik Ticaret Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen Bilecikliler Buluşması programında Bilecik’in tarihi, doğal güzellikleri ve sahip olduğu kültürel değerleri sergilendi.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen buluşmaya, Vali Şefik Aygöl, Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Ankara Bilecik İli Ve İlçeleri Sosyal Yardımlaşma Kültür Ve Dayanışma Derneği  Başkanı    Hasan Akgül, Bursa Bilecikliler Derneği Başkanı Erdoğan Mısırlı, Eskişehir Bilecikliler Yardımlaşma Ve Kalkındırma Derneği Başkanı İrfan Öz, Eskişehir’de Yaşayan Bilecikliler Derneği Başkanı Davut Mülayim, İstanbul Bilecik İli Ve İlçeleri Kültür Derneği İbrahim Yılmam, İstanbul Tuzla Bilecikliler Sosyal Yardımlaşma Ve Kültür Derneği Başkanı Naci Göktürk, Bilecik Gölpazarı Çengeller Köyü Kültür Ve Dayanışma Derneği  Başkanı Feyzullah Şinar, Kocaeli Bilecikliler Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Pehlivan, Bilecik Gölpazarlılar Derneği Başkanı  Mehmet Ergün Bilecik Pazarcıklılar Derneği Başkanı Ahmet Demirel ,Bozüyük Pazaryeri Derneği Başkanı  Celalettin Konuk,siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu yöneticileriyle çok sayıda davetli katıldı.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü standlarında Bilecik’i tanıtan görsellerin olduğu programda ayrıca Ekrem Borazan tarafından hazırlanan karikatür sergisi katılımcılarla buluştu. Ömrünün 80 yılını çömlek yaparak geçiren Osman Kaya ve Salim Yaşar’ın çömlekten eserler yaptığı  programda Bilecik Kadın Kooperatifleri ve üretici kadınlar pazarı’daki ürünler satışa sunuldu. Sevil Tuzak tarafından halı dokuma çalışmasının sergilendiği programda İpek böcekçiliği sergisi ve Arıcılar birliğinin stantlarındaki ürünleri katılımcılarla buluştu.

BİLECİK KISA FİLMİNDE ŞEHRİN GÜZELLİKLERİ GÖSTERİLDİ

Bilecik’i tanıtan kısa film, şiir ve zeybek ekibinin gösterilerinin sunulduğu programın açılış konuşmasını Bilecik Kent Konseyi Başkanı Seyfi Özgen yaptı. Özgen yaptığı konuşmada şunları söyledi.  “Sayın Valim, Milletvekillerimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarım, Bilecikli hemşeri derneklerimizin başkanları ve yönetim  kurulları değerli konuklar basınımızın değerli temsilcileri taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek olan kuruluşa ve kurtuluşa ev sahipliği yapan ilimizde Cumhuriyet’in 100 yılında Bilecikliler buluşmasında sizlerle olmaktan onur duyuyor, sizleri şahsım ve Kent Konseyi adına sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Hoş geldiniz. Tarihte pek çok kavmin uygarlık ve egemenliğine sahne olan Bilecik, kayı boyunun orta Asya’dan 400 çadırla gelip Söğüt’te Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna ev sahipliği yaptığı yerdir. İlin tarihçesinin çok eskiye dayanması ve Osmanlı’nın kurulduğu yer olması yanında kurtuluş Savaşı’nda verdiği çetin mücadeleler ve kazanılan zaferlerle Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli bir yere sahiptir. Cumhuriyetimizin 100 yılını büyük bir coşkuyla kutladığımız bu günlerde hemşeri derneklerimiz ile Bilecikliler buluşmasına ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Buluşmamızda’ki ortak amacımız birbirimizi tanımak, kaynaşmak, ortak ve kültürel değerlerimizi birlikte sürdürmek, ilimizin tanıtımı ve vizyonu için dayanışma içinde olmaktır. Bugünkü buluşmamızın geleneksel hale  gelmesini arzu ediyor. Katılımcılara ve  bugünkü organizasyonunda emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Ayrıca Cumhuriyetimizin kurucusu ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını başta olmak üzere yurdumuz için şehit olanları rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum dedi.

 

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANI SUBAŞI: ‘’BİLECİK SADECE BİR ŞEHİR DEĞİL AYNI ZAMANDA BİRLİKTE YAŞAMA KÜLTÜRÜNÜN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİDİR’’

Bilecik’in sahip olduğu güzellik ve değerleri anlatan Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, konuşmasında şunları söyledi: ‘’ Cumhuriyetimizin 100. yılını coşku ve heyecanla doldurduğumuz bu anlamlı yılda, Bilecik’in güzelliklerini, tarihini ve birliğimizi bir kez daha bir arada kutlamak için Bilecikliler Gününde Cumhuriyetin 100. Yılında Bilecikliler Buluşmasında bir aradayız. Bilecikliler Gününde başta siz salondaki değerli hemşehrilerim olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan tüm Bilecikli hemşehrilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bilecik, sadece coğrafi bir şehir değil, aynı zamanda burada yaşayan ve yaşamış her bir insanın sevgisi, emeği ve umuduyla şekillenmiş ve şekillenmeye devam eden büyük bir mirastır. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünde, Bilecik olarak bizler, geçmişimizin bize yüklediği sorumlulukla geleceğe daha güçlü bakıyoruz. Bugün burada, birbirimize kenetlenmiş bir şekilde, Cumhuriyetimizin değerlerini yaşatmak, daha aydınlık yarınlara ulaşmak için bir aradayız. Bilecik, sadece bir şehir değil, aynı zamanda birlikte yaşama kültürünün en güzel örneklerinden biridir. Burada her birimiz, sevgi ve saygıyla birbirimize bağlıyız. Bugün burada, bu birlikteliği daha da pekiştirme fırsatı bulduk. Gelecekte de bu birlik ve beraberlik duygusunu canlı tutarak, gelecek nesillere daha iyi bir Bilecik bırakma sözümüzü de yineleyerek daha yaşanabilir, daha eğitimli ve daha sağlıklı bir şehir için birlikte çalışacağız.’’ Şeklinde konuştu.

BU ŞEHRE BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Vali Şefik Aygöl Dünya Bilecikliler gününde yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Bu şehir çok güzel ve nadir şehir. Birlikte bu şehre sahip çıkacağız. Üreten bir kentiz. Bu üretimden 3 milyar dolar gibi bir üretim yapan şehrin görüntüsünü yaşayamıyor, şehirde. Neden? Çünkü biz sanayi ile şehrin entegrasyonunu eksik bırakmışız. Önümüzdeki süreçteki en önemli hizmetlerimizden biri sanayi sektöründe kim makamımıza gelirse, devlet olarak ilk önce ‘bu hizmeti yaptığınız için müteşekkiriz’ diyeceğiz. Bilecik bir sanayi şehri ama biz bunu gerçekten kendimiz de duyurmakta eksik kalmışız. Bilecik Türkiye’de yüzde 51 ile oransal olarak en fazla arazi sulayan birinci kent durumda. Burası bir inanç turizm şehri. Bu kadar ziyaret edilebilecek huzur, bulunabilecek bir bölge var mı? Çok nadir. Biz bunu ön plana çıkarmamız lazım.” dedi.

Daha sonra Bilecikler Buluşmasında Bilecik hemşehri dernekleri üyelerine plaket ve hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi.  Bilecik Belediyesi Sanat Akademisi eğitmenlerinden Harun Atabay’ın seslendirdiği  Sandıktaki Türküler konseri ile devam eden Bilecikler Buluşması, Bilecik Belediyesi tarafından Vadi Park’ta verilen yemekle sona erdi.

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ