logo

reklam

 (AYGAD) KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI İŞ BİRLİĞİYLE ‘KÜLTÜR VE SANAT GAZETECİLİĞİ EĞİTİM PROGRAMI’ DÜZENLEDİ

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğiyle ‘Kültür ve Sanat Gazeteciliği Eğitim Programı’ düzenledi. Programa İstanbul ile birlikte Türkiye’nin 22 ilinden gazeteciler katıldı.

Pendik Atatürk Kültür Merkezi’nde başlayan etkinliğin açılış konuşması yapan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ; “Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Cemiyeti olarak, amacımız bu eğitim programı ile Kültür, Tarih, Sanat ve Turizm miras ve yatırımlarımızın bundan sonra haberleştirilmesi, halka anlatılması için yayınlar yapılması için bu alandaki haberciliğin nasıl yapılacağını aktarmaktır. Bu sayede özellikle son 20 yılda ülkemizde yapılan çalışmaları aktarmanın yanında, bu çalışmaların halkın dikkatini çekecek biçimde nasıl yayınlanacağını da öğreten bir eğitim programı oluşturmaktır. Bu program ile hem kültür varlıkları yerinde görülecek hem sanatın her alanındaki gelişmeler anlatılacak hem bunların nasıl sunulacağı öğretilecektir” dedi.

İlk eğitim çalıştayında Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin de bir konuşma yaparak AYGAD yönetimini tebrik etti. Katılımcılara teşekkür plaketinin de verildiği programda Prof. Dr. Erhan Eroğlu yerel gazetecilere iletişim ile ilgili bir sunum yaptı.

AYDOS KALESİ’NDE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Seminer sonrası gazeteciler Aydos Kalesi’ni gezdiler. Kale gezisinde AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e bir teşekkür plaketi takdim etti.

 TARİH SOLUDULAR

‘Kültür Sanat Gazeteciliği Eğitimi’ programının ikinci gününde; Maltepe Üniversitesi Sağlık İletişim Uzmanı & Dr. Öğretim Üyesi Dr. Abdülbeşir Ceylan ‘Pandeminin Kültür ve Sanat Üzerindeki Etkisi’ başlıklı bir konuşma  gerçekleştirdi.

Seminerin ardından boğaz turu yapan ekip Ayasofya Müzesini rehber eşliğiyle gezdikten sonra; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Valilik ziyaretinin ardından Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım tarafından ağırlanan AYGAD yönetimi ve Anadolu’dan gelen gazeteciler, millet bahçesini gezerek bilgi aldılar. Programda konuşan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’a teşekkür etti. Kültür ve sanat haberciliği alanındaki eksikliklere değinen Başkan Işıkdağ, bu eğitimle farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

DOĞAYLA İÇ İÇE

‘Dijital Dönüşümde Kültür ve Sanatın Yeri’nin anlatıldığı üçüncü gün programında da;

Şile’ye geçen proje ekibi, yemekten sonra ilçenin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ’a Şile Bezinden yapılmış atkı ile ilçenin tüm güzelliklerinin işlendiği bir tablo hediye etti.

PROGRAM SERTİFİKA TÖRENİ İLE TACLANDI

Etkinliğin 4.ve son gününde Doç. Dr. Selva Ersöz Karakulakoğlu ‘Basımda Kültür ve Sanat Kavramlarına Yaklaşım’ konusunda gazetelerde ve web sayfalarında kültür ve sanat haberlerinin oluşumu hakkında bilgi verdi.

Daha sonra katılımcılara AYGAD ve Kültür Bakanlığı onaylı sertifika takdim edildi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ