logo

reklam

BİLECİK’LİLER 28. OSMANGAZİ’Yİ ANMA ŞENLİĞİNDE BULUŞTU

İstanbul Bilecikliler Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği tarafından 28. Osmangazi’yi Anma Şenlikleri, çeşitli etkinliklerle kutlandı. İstanbul Tuzla’daki Akfırat Piknik Alanı’nda gerçekleDSC_3655ştirilen şenliklerde, İstabul’daki ve yurdun dört bir yanındaki Bilecik’liler bir araya geldi. Tarihçi Yazar Mustafa TURAN  Osmangazi hakkında doyurucu bir konuşma yaptı.

Şenliklere; Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Yenipazar Belediye Başkanı İlhan Özden, Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Bozüyük Belediye Başkan Vekili Mustafa Yörükçü, sivil toplum kuruluşu temDSC_3699silcileri ile vatandaşlar katıldı. Diriliş Ertuğrul Dizisinin önemli karakterlerinden Celal Al Nebioğlu’nun da   katıldığı etkinliklerde TRT Sanatçısı Makbule Kaya, sevilen eserlerini seslendirdi.

Bilecik’imizi gerek yurt içinde gerek yurt dışında en güzel şekilde temsil eden Bilecik Kızıl Damlar Köyü Folklor Ekibinin oyunları ile ayrı bir renk kattığı etkinliklerde çocuklar, animasyon ekibinin gösterileriyle neşeli anlar yaşadı. Mehteran gösterisi ve Türk Halk Müziği Sanatçıla3rının eserlerini seslendirdiği festivalde ayrıca geleneksel şifalı pilav ikramı yapıldı.

VALİ NAYİR:

”BU ETKİNLİKLERLE TARİHİMİZİ, KÜLTÜRÜMÜZÜ HATIRLAMA İMKANI BULUYORUZ”

Vali Nayir programda yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen etkinliklerle tarihimizi ve kültürümüzü tekrar hatırlama imkanı DSC_3594bulduklarını belirterek, şunları kaydetti: ”Öncelikle, bu güzel günde güzel Bilecik’imizin insanlarıyla bir araya gelmiş olmanın verdiği memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Bu toplantı ile bu birliktelik ile Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bilecik ile son başkenti olan İstanbul arasında güzel bir gönül birlikteliği kurulmaya çalışılıyor. Biz Bilecik’imizle övünüyoruz. Bilecik’imizin tarihiyle, kültürüyle, sanayisiyle, tarımıyla övünüyoruz. Ama her şeyden önce huzur veren insanla1rıyla övünüyoruz ve inanıyoruz ki Bilecikliler, gittikleri her yere bu huzur havasını da en iyi şekilde götürüyorlardır. Bu toplantılarla bir araya gelerek, hem birlik ve beraberliğimizi tazelendiriyoruz, hem de tarihimizi kültürümüzü tekrar hatırlama imkanı buluyoruz. Ben bu programda emeği olan bütün paydaşlara gerçekleştirilen bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:DSC_3520

”BU ORGANİZASYONLARI TEKRAR KAVUŞMAK, TEKRAR KUCAKLAŞMAK İÇİN GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, burada yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajları verdi. ‘Öncelikle bu yıl 28.’sini düzenlediğimiz Osmangazi Şenliklerimize hoş geldiniz diyor, herkesi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuşan Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları kaydetti: ”Değerli kardeşlerim, geleceğimize yön verebilmemiz için geçmişimizi iyi bilmemiz lazım. Türkiye’mize yön çizebilmemiz için Osmanlı’yı iyi tanımamız. Atamız Şeyh Edebali bu anlamda ne demiş? ”Ey Oğul, geçmişini iyi bil ki geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğin26i unutma ki nereye gideceğini de unutmayasın demiş”. İşte Osmanlı’yı da anlamak için işin merkezi, başlangıç noktası olan Bilecik’i ve Bilecik’liyi iyi anlamak gerekir. Bilecik, Söğüt ve yaşadığımız topraklar rastgele topraklar değil. Buraları birlik ve beraberlik topraklarının, kardeşlik hamurunun karıldığı topraklar. İnşallah o toprakların nebini öyle güzel muhafaza edeceğiz ki, oralarda yetişen çınarlar her zaman böyle gümrah olsun. Bizim üzerimize bayrak olsun, sancak olsun. Gelecek ve ufuk olsun. Onun için Bilecikli olmak bir sorumluluğu gerektiriyor. Önce insanı sevmeyi gerektiriyor. Birlik ve beraberlik için12 (2)de olmayı gerektiriyor. Siz değerli hemşehrilerim bunu bulunduğunuz topraklarda çok iyi gerçekleştiriyorsunuz. Bir geleneği devam ettiriyorsunuz. Her yıl daha büyük bir çoşkuyla devam ettiriyoruz. İçimizde kardeşlik, birlik ve beraberlik olmazsa bu organizasyonları yapmak kolay olmayacaktır. Bu organizasyonlar sadece gelinip, yenilip içilen ve piknik yapılan organizasyonlar değil, bizim kendi aramızda kucaklaşmamızı, kardeşliğimiz pekiştirmemiz organizasyonlardır. Çocuklarımızın birbirini tanıyacağı toplantılar. Onun için bunlara son derece önem verDSC_3592iyoruz. 2004 yılında göreve geldiğimiz ilk günde söylediğimiz hep şu olmuştur. Nerede bir Bilecikli varsa biz oradayız dedik ve sizlerin her noktasında emrinizdeyiz dedik. Çok şükür ki şu ana kadar yapılan her  törene katılma imkanı bulduk. Dedi.

DERNEK BAŞKANI TEPE:

Osman Gaziyi anma şenliklerinin açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Oktay Tepe yaptığı konuşmada şunları söyledi.

10

Bir obadan, bir beylik Bir beylikten, bir devlet ,Bir devletten, bir imparatorluk çıkaran yüce insanlara selam olsun. Kayı boyuna selam olsun. Yörük Türkmen obalarına selam olsun. Süleyman Şah’ a, Ertuğrul Gazi’ ye, Osmangazi’ ye selam olsun. O çınarın ilk bağımsızlık hutbesini okuyan Dursun Fakıh’a selam olsun. Osmanlının manevi kurucusu, mimarı Şeyh Edebali’ye selam olsun. Osmanlının ve Türkiye’nin evlatları, 28. Osman Gaziyi anma şenliklerine hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Bu kadim, bu mukaddes topraklara gelişimiz sultan Alpaslan la başladı, Ertuğrul Gazi ile yola devam edildi. Osman Gazi ile hayat buldu. Bilecik’te köklerini salan o koca çınarın kolları 3 kıtaya uzanan bir cihan devleti oldu.

7 İklimden 7 Kıtaya açılan ve 7 ayetli Fatiha Suresine nail olan Âli Devletin ismidir “ OSMANLI” Bir Otağdan “Yüce bir Cihan Devletine” gidişin Rüyası ve Duasıdır OSMANLI.

Osmanlı devletine ismini veren OSMAN GAZİ geleceğe öyle bir temel atmış ki içinde aşk-ı ilahi ile yoğrulmuş, maddi – manevi her sahada hayretler uyandıracak, bizleri ve bizim nezdim iz de tüm insanlığı taşıyacak bir devlet kurmuştur dedi.

MİSYON VİZYON

Göreve geldiğimizde yaptığımız ilk çalışmamız derneğimize yeni bir misyon ve vizyon oluşturmak oldu. Günümüz şartlarına uygun, inovasyona açık ( yeniliğe açık ) ve sürekli gelişmeyi amaçlayan bir dernek olacağız. Bu doğrultuda birçok projeyi hazırladık bir kısmını hayata geçirdik ve diğer projelerimiz içinde uygulamaya koyacağız.

SOSYAL MEDYA18

Günümüz iletişiminde sosyal medyanın önemi çok büyük. Bu doğrultuda sosyal medya araçlarında derneğimize kurumsal hesaplar açtık.  Bugün itibariyle çok daha fazla insanımıza, kitlelere anlık olarak ulaşabiliyoruz. Artık derneğimiz kartalda lokali olan bir yer değil, dünyaya açılan bir yer oldu. Sizlerden özellikle İstanbul Bilecikliler Derneği sayfamızı ve web adresimizi ziyaret etmenizi katılımda bulunarak hemşerilerimiz ve derneğimiz arasında bir iletişim köprüsü kurduk.

LOGO TASARIMIDSC_3531

Yenilikçilik anlayışımıza logomuzu yeniden tasarlayarak başladık. Logomuza tarihimizi Bilecik ‘i,  İstanbul’ u ve Osmanlı cihan devletini anlatan bir logo tasarladık. Kırmızı ve beyaz renklerini kullanarak kurumsal bir kimlik kazandırdık.

OSMANGAZİ ŞENLİKLERİ KÜLTÜR BAKANLĞI

  1. Sini düzenlediğimiz Osman Gaziyi anma şenliklerimizi bir proje haline getirerek Kültür Bakanlığına sunduk. Bu yıl ve bundan sonraki yıllarda Osman gaziyi anma şenliklerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen kültür politikaları çerçevesinde, kültürümüzün sahiplenilmesi, özgünlüğünün korunması, yaşatılması, geliştirilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılması amacına yönelik olarak kalıcı bir çalışmayı başlattık.

VİZYONTÜRK GECESİ

İstanbul Bilecikliler Derneği olarak Vizyon Türk TV de Bik3 kullanılacaklecik kültürünü, örfünü ve adetini tanıtan canlı televizyon programı yaptık. Bundan sonraki hedefimiz bu çalışmamızı ulusal kanallarda yaparak Bilecik İlimizi, insanlarımızı ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtmak ve anlatmak olacaktır.

TRT RADYO

TRT radyoda Bilecik tanıtım programı yaptık. 2 saat süre içerisinde Bilecik’ i,  İstanbul da ki Bileciklileri, kültürümüzü örfümüzü anlattık.

SİVAS GÜNLERİ

İstanbul Maltepe Sahil Etkinlik Alanında 6. Sivas Tanıtım Günleri kapsamında kardeş şehir olarak katıldığımız Bilecik tanıtım günleri düzenledik. Burada da Selçukluya başkentlik yapan Sivas ile Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunun gerçekleştiği Bilecik’i tanıttık.

KÜLTÜR GEZİLERİk32

Ekim ayında itibaren Kartal Belediyesi organizasyonu ile Bilecik İlimize kültür gezileri başlatarak geçmişten geleceğe köprüler kuracak, çocuklarımıza geçmişteki şanlı tarihimizi yerinde göstererek anlatacağız.

FOLKLOR

İstanbul’daki Bilecikli gençlerimize ve çocuklarımıza folklorumuzu ve yöresel oyun kültürümüzü öğretebilmek amacıyla Kartal Halk Eğitim Müdürlüğüyle yaptığımız görüşmeler neticesinde yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte kurslarımız başlayacak.

BİRLİK BERABERLİK

Birlik ve beraberliğimizi sağlamak ve sağlam temellere oturtmak için derneğimize başkanlık yöneticilik ve kanaat önderliği yapmış büyüklerimize arkadaşlarımıza kaynaşma kahvaltısı düzenledik.

Yönetim olarak her Perşembe günleri bir araya gelerek koordinasyon toplantıları yaptık. Bu toplantılarımız birçok hemşerimiz katılım sağlayarak birlik beraberlik anlayışının sağlanmasında çok önemli mesafeler kat ettik.

HAYATA GEÇİRMEYİ PLANLADIĞIMIZ DİGER PROJELERİMİZ

  • Öğrenci kardeşlerimize yavrularımıza burs imkanı sağlamak,
  • İhtiyaç sahibi insanlarımıza sosyal yardımlarda bulunmak,
  • Büyük bir salon veya stad da Bilecik Tanıtım Günleri yapmak,
  • Şu anda gerçekleştirdiğimiz etkinlik gibi Bilecik Gölparkta İstanbul’daki Bileciklilerinde katılacağı büyük bir şenlik yapmak,
  • İstanbul’daki hemşerilerimize ulaşarak bir sosyal doku oluşturmak
  • Öncelikli hedeflerimiz içerisinde yer almaktadır.

 

Şeyh Edebali Osman beye nasihatinde diyor ki; “Ey oğul atana anana sahip çık hürmet et. Bereket büyüklerle beraberdir. Ey oğul inancını kaybetme yeşilken çöle dönersin.

Ey oğul sakın unutma insanı yaşat ki devlet yaşasın”

Bizlerde bu anlayış içerisinde çıktığımız bu yolda koşuyoruz. Siz değerli hemşerilerimizi yanımızda hissetmek, çocuklarımızı, gençlerimizi ve özellikle hanım kardeşlerimizi bundan sonra yapacağımız etkinliklerde yanımızda görmek istiyoruz.

Vakit uyanma vakti, kucaklaşma vakti velhasıl diriliş vakti.

Hepinizi bu güzel duygu ve düşüncelerle selamlıyorum. Bir dahaki 29. Osmangazi’yi anma şenliklerinde daha güçlü daha coşkulu bir şekilde görüşmek üzere…

Hoşça kalın, Allah’a emanet olun…

 

 

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2401 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ