logo

reklam

İSTANBUL’UN YENİ BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU

İMAMOĞLU KAZANDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. İmamoğlu en yakın rakibi Adalet ve Kalkınma Partisi İBB Başkan adayı Binali Yıldırım’ı geride bırakarak seçimi kazandı.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı doğrultusunda yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyların tamamı sayıldı. İl seçim kurulunun resmi olmayan sonuçlarına göre, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı. Tutanağa göre 10 milyon 570 bin 354 seçmenden 8 milyon 925 bin 63 oy kullandı. Toplam 31 bin 186 sandıktan oylardan 8 milyon 746 bin 464’ü geçerli sayılırken, 178 bin 599’u ise geçersiz sayıldı.

İstanbul seçimleri için oy sayma işlemi tamamlandı ve resmi olmayan sonuçlara göre, Ekrem İmamoğlu rakibi Binali Yıldırım’ı 9 puanlık bir farkla yenilgiye uğrattı. CHP adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 741 bin 868, AK Parti adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 935 bin 453 oy aldı. Buna göre Ekrem İmamoğlu 806 bin 415 oy farkla seçimi kazandı. İmamoğlu’nun oy oranını en fazla artırdığı ilçeler oyların 7 ila 10 puan arasında artış gösterdiği Adalar, Avcılar, Bakırköy, Çatalca, Silivri, Şile ve Şişli oldu.

Binali Yıldırım ise bir açıklama yaparak rakibi Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti.

Yıldırım’ın açıklaması ise şu şekilde; “Rakibim Ekrem İmamoğlu seçimi kazanmıştır. Tebrik ediyorum. İstanbul’umuzun güzel insanlarına teşekkür ediyorum.

Seçim demek demokrasi demektir. Bu seçimler demokrasinin kusursuz işlediğini bir kez daha göstermiştir. Bu sonuçların İstanbul’un geleceğine hayırlar getirmesini diliyorum.” dedi

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ