logo

reklam
16 Ağustos 2021

Pendik’te, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile MİLGEM Projesi İlk Gemi Denize İndirildi

Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1’inci Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1’inci Gemi Sac Kesim Töreni, Pendik’te bulunan İstanbul Tersane Komutanlığı’nda düzenledi.

İstanbul Tersane Komutanlığı’nda, Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 1. Gemi Denize İniş ve Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi 1. Gemi Saç Kesim Töreni’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve çok sayıda bürokrat katıldı.

Savunma sanayi alanında somut işbirliği projelerinden mutluluk duyduklarını kaydeden Erdoğan, “Pakistanlı kardeşlerimizi bu ülkeye ihraç edilen 4 MİLGEM korvetinin ilkinin denize indirilmesi münasebetiyle kendilerini ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM korveti yanında ortak projelerimiz bulunuyor. Pakistan’la aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayimizdeki ilişkilerin ticari ilişkilerimize de yansımasını istiyoruz. Bu konuda yol haritasını Pakistan ile Şubat 2020’de İslamabad’da imzaladık” diye konuştu.

“Savunma sanayiindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir döneme geldik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında, “Bugün ayrıca Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için yapılması planlanan 10 adet açık deniz karakol gemisi projesinin de sac kesim işlemini yapıyoruz. Böylece Türkiye hava ve kara unsurlarının yanında denizde de gücünü sürekli artırmaktadır. Savunma sanayiindeki dışa bağımlılığımızı yüzde 80’lerden yüzde 20’lerin altına çektiğimiz bir döneme geldik” şeklinde konuştu.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ