logo

reklam

BİLECİK KIZILDAMLAR KÖYÜ RUSYA’YA  KESTANE KABAĞI  İHRAÇ EDECEK

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen 4.Kestane kabağı festivali Kızıldamlar Köyünde yapıldı.

Kızıldamlar Köyündeki Festivale, , İl Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen,Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, İl Genel Meclisi Başkanı Oğuz Sertler, Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, SGK İl Müdürü Adem Bedir, Çevre ve Şehircilik Müdürü Ömer Bolat, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Kızıldamlar 4. Kestane kabağı festivalinde konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, şunları söyledi.  Kızıldamlar Köyünün ve Kızıldamlar Köyü Kültür Derneğinin örnek olacak faaliyetler gerçekleştirdiğini belirten Taşdöğen,  gencinden yaşlısına her kesimin köyünde ürettikleri ürünleri tanıtmak amacıyla elinden gayreti gösterdiğini söyledi.

 

Festivalle hem ürünlerini tanıttıklarını hem de birlik ve beraberlik mesajı verdiklerini ifade eden Vali Yardımcısı Taşdöğen, ”Üretilen kabakla aynı zamanda ilimizi tanıtmış oluyoruz. Bunun yanında Rusya’ya kabak ihracatı çalışmaları var, önemli bir gelişme. Bu kaliteyle gelecek yıllarda, tanıtımla ve daha büyük üretimle köylümüz hak ettiği kazancı elde etmiş olacak. Üreticilerimizi emeklerinden ve köylerine sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız da Bilecik’in üretim potansiyelinin üstün olduğunu bildirerek, verimli topraklar olmasından dolayı farklı ürünler piyasaya çıkartıp, çiftçinin alım gücünü yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

 

Dernek Başkanı Mustafa Gezen ise kabak üretimine başladıklarında 100-150 ton kabak üretimi yaparken bugün 900 tona çıkarttıklarını anlatarak, Bilinçli tarımla, mühendis desteği ve aşırı ilaç kullanmadan kabaklarımızı üretiyoruz. İhracat için gerekli çalışmaları ve görüşmeleri yaptık. Kabağımızı yurt dışına pazarlamış olacağız. Amacımız, çiftçimizin emeğinin karşılığını alması.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kabak yetiştirme yarışmasında birinci olan Recep Yıldırım’a, ikinci Mustafa Gezen ve üçüncü Rasim Yener’e, Vali Yardımcısı Taşdöğen tarafından ödülleri verildi.

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ