logo

reklam

Maltepe’de temiz cadde ve sokaklar için çalıştılar

 Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerince Maltepe’de cadde ve sokakların temizliği için 2022 yılında 152 bin ton evsel katı atık, 13 bin ton inşaat atığı ve kentsel atık toplandı. Çevre sağlığının korunması için evsel katı atıkları toplamada kullanılan 9 bin adet yer üstü ve 430 adet yer altı konteynerinin düzenli bakımı yapıldı. İlçe genelinde ihtiyaç duyulan noktalara 450 adet, 770 litre hacme sahip yeni yer üstü galvaniz konteyner yerleştirilerek 80 adet konteyner cebi yapıldı.

 

Maltepe Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce geçtiğimiz yıl Maltepe sınırları içinde yerleşim alanlarında üretilen günde ortalama 417 ton,  yılda 152 bin ton evsel katı atık (çöp) toplanarak taşındı. Cadde ve sokaklardan toplanan evsel atıklar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) aktarma istasyonuna taşındı. Ekipler  günde ortalama 36 ton, yılda 13 bin ton moloz (inşaat atığı) ve kentsel atığı topladı. Atıklar İBB’nin hafriyat döküm sahasına nakledildi.

 

CADDE VE SOKAKLAR 12 BİN KEZ YIKANDI 

 

Maltepe’nin bin 800 adet cadde, sokak, alt geçit ve meydanında yıl boyunca 15 bin kez süpürme ve 12 bin kez yıkama hizmeti verildi. Belediye sınırları içerisinde bulunan toplam 9 bin adet yer üstü konteynerinin düzenli bakımı sağlandı. Konteynerler, bakteri ve mikrop üremesini engellemek ve kötü koku sorununu önlemek için yıl boyunca 41 bin kez yıkanarak dezenfekte edildi. Yer üstü konteynerleri 2 bin 250 kez boyatılıp tamir edildi. 430 adet yer altı konteyneri 4 bin 800 kez yıkanıp 405 kez tamir edildi.

 

450 ADET YENİ KONTEYNER

 

Maltepe’nin geneline 450 adet, 770 litre hacme sahip yeni yer üstü galvaniz konteyner yerleştirildi. Kaldırım önlerini açıp yol işgalini önlemek ve metal çöp konteynerlerinin kayma tehlikesini önleyip olası kazaların önüne geçmek için 80 adet konteyner cebi yapıldı. Sürücülere ve yayalara kolaylık sağlanması için 50 kilometrelik kaldırım, tretuvar ve yol çizgisi çalışması tamamlandı.

 

12 SEMT PAZARINDA DÜZENLİ TEMİZLİK

 

Temizlik ekiplerince ilçe genelinde her hafta kurulan 12 semt pazarında düzenli temizlik hizmeti sunuldu. Pazarcı esnafın tezgâhlarını kaldırmasının ardından temizlik ekipleri pazarın temizliğini sağlayıp alanı vatandaşların kullanımına hazırladı. Semt pazarlarında yılda 600 kilometre süpürme ve yıkama çalışması gerçekleştirildi. Müdürlük bünyesinde oluşturulan ekip tarafından muhtelif cadde, sokak, arsa ve kamu alanlarında bin 300 kez bölge toplu temizlik çalışması yapıldı. Kurban Bayramı öncesinde oluşturulan kurban kesim ve satış alanlarında Kurban Bayramı boyunca ve bayramdan sonra temizlik ve dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı ve iki bin metreküp gübre toplanarak taşındı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ