logo

reklam

TÜRK SİNEMA TARİHİNİN EFSANE İSMİ CÜNEYT ARKIN HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

arkın cüneyt

 

Türk sinemasının efsane ismi Fahrettin Cüretlibatur  diğer ismiyle Cüneyt Arkın 85 yaşında hayata gözlerini yumdu .Hayatı boyunca 300 filme imza atmış 1 sanatçı olarak Türk sinema tarihine altın harflerle geçti. Yıllarca milli duyguları içeren filmlerde rol alan Cüneyt Arkın birçok gencin de rol modeli olmuştur.

 

Cüneyt Arkın kimdir?

Türk sinema tarihinin usta ismi olarak adını altın harflerle sinema dünyasına yazdıran Cüneyt Arkın  7 Eylül 1937 senesinde dünyaya gelmiştir. 2022 yılı itibariyle 85 yaşında olan usta isim Eskişehir, Odunpazarı, Karaçay Köyü nüfusuna kayıtlıdır. Babası İstiklal Savaşı gazileri içinde bulunan Hacı Yakup, annesi ise Halise Hanım’dır. Yoksul bir ailenin evladı olan Cüneyt Arkın’ın gerçek ismi ise Fahrettin Cüreklibatur’dur. Annesi 1983’te, babası ise 1988 senesinde hayatlarını yitirmişlerdir. Evli ve 3 çocuk babasıdır

 

Cüneyt Arkın Eğitim, mezuniyet ve doktorluk yaşamı;

İlköğretim, Ortaokul ve Lise tahsilinin ardından 1958 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni elde etmiştir. Tıp eğitimini baba parası ile değil, devlet bursu ile okumuştur. O zamanda 75 lira burs parası almış, bir kaç arkadaşı ile birlikte İstanbul Fatihte bir göz odalı ev kiralamışlardır

Bu zor şartlar altında Tıp Fakültesinden mezun olan Cüneyt Arkın, yaz tatillerinde ise dostları tatilleri için memleketlerine giderken, o hastanede kalarak pratik yapmıştır.

Cüneyt Arkın’ın hafızalara kazınan bazı sinema filmleri şunlardır

Cüneyt Arkın’ın hafızalara kazınan bazı sinema filmleri, Battal Gazi, Malkoçoğlu Cem Sultan, Dünyayı Kurtaran Adam, Küçük Kovboy, Çöl Kartalı, Gurbet Kuşları, İnsan Avcıları, Vatandaş Rıza, Kanun Adamı, Aşk ve Kin, Kartal Bey, Küskün Çiçek, Gırgır Hafiye, Canım Sana Feda, Kavga, Kara Murat, Son Kahramanlar, Emanet, Kartal Murat, Dayı, Kızım ve Ben, Osmanlı Kartalı, Kara Murat Fatihin Fedaisi ve Dökülen Yapraklar.

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ